Saray Sarması: Yeni Nesil Baklava

13 Mart 2019
Saray Sarması: Yeni Nesil Baklava

Yüzyıllardır tatlı dendiğinde ilk akla gelen lezzet olmayı başaran bir yıldızdan söz ediyorum. Işığı hiç sönmeyen ve damaklarda bıraktığı eşsiz tatla her dönemin yıldızı olmayı başaran saray sarması yeni nesil baklava olarak sofraları şenlendiriyor. İlk kez tadanlar hem geleneksel baklava lezzetini hissediyor hem de bu çıtır lezzetin ağızda dağılmasına ve damaklarda bir lezzet şöleni yaratmasına tanıklık ediyor. En leziz baklava çeşitleri arasında yer alan saray sarması eve gelen konuklara ikram etmek için de harika bir seçenek!

Ağır konuklarım geldiğinde soluğu Şaşı Gurme’de almamın ve tepsi baklava siparişi vermemin nedeni de bu. Türk kahvesi eşliğinde ikram ettiğim sarma baklava konuklarımı en iyi şekilde ağırlamamı sağlıyor. Taze malzemelerle hazırlandığı o kadar belli ki günlerce tazeliğini koruyabilir diye düşünüyorum. Aslında buna hiç tanıklık edemedim çünkü 1 tepsi baklava sadece 2 günde bitiyor. Lezzetiyle mutfağa her girdiğimde bana göz kırpınca dayanamayıp birkaç dilim atıştırıyorum. Bu lezzete karşı koymak çok zor!

Butik Baklava Çeşitleri Arasında Favorim Saray Sarması!

Şaşı Gurme baklava yapılışı sırasında ne kullanıyor ya da bu lezzetin sırrı nedir, bilmiyorum ama bu baklava standartların çok çok üzerinde. Aslında şerbetli tatlılar birkaç dilim tüketilebiliyor. Fakat Şaşı Gurme baklava nasıl yapılır sorusunun en güzel yanıtını bulmuş gibi görünüyor. Daha önce gurme özel şöbiyet tatlısı siparişi de vermiştim. Muazzam bir lezzeti yakalamayı bu tatlıda da başarmışlar. “Gurme” adını sonuna kadar hak ettiklerini düşünüyorum. Favorim saray sarması ancak diğer lezzetlere de açıkçası gerçekten hayran kaldım.

Zaten duruşu ile iştahları kabartıyor. Tatlıda bir sanat eseri gibi görünüyor ve yemek yemeden önce dahi tüketebilirim ve karnımı bu muazzam lezzetle doyurabilirim. Böyle bir lezzeti yakalamak gerçekten zor olsa gerek. Ev yapımı baklava çeşitlerinden çok daha üst düzey bir lezzeti yakalamayı başarmışlar. Bununla birlikte geleneksel Antep baklava kıvamını ve lezzetini de korumayı başarmışlar. Biraz günümüze uyarlanmış ve ortaya yeni nesil bir baklava çıkmış. Bu lezzete ulaşmanın bu kadar kolay olması da cabası. Sadece 2 dakikada siparişimi veriyorum, ödememi yapıyorum ve sabırsızlıkla gelmesini beklemeye başlıyorum. Neyse ki kısa sürede kapıma kadar geliyor. İnsan daha ne ister ki…

Koruyucu ve Katkı Maddesi İçermiyor, Şahane!

Taptaze gelen sarma baklava koruyucu ya da katkı maddesi içeriyor mu diye insan düşünmeden edemiyor. Araştırdım ve Şaşı Gurme baklava çeşitleri yapılışında hiçbir koruyucu ve katkı maddesine yer vermiyormuş. Belki de standartların çok üzerinde bir lezzet yakalamalarını sağlayan sır budur, bilemiyorum. Ancak katkı ve koruyucu içermediğini öğrendikten sonra bu baklavayı daha çok sevdim. Daha rahat tüketiyorum ve açıkçası mutfağımdan da eksik etmiyorum. Benim gelen gidenim çoktur, evimde her daim ikram edebileceğim bir şerbetli tatlı çeşidinin olması gerekiyor.

Ne de olsa prestijime yakışacak bir ikramlıkta bulunmam lazım. Bu yüzden Şaşı Gurme’yi keşfettiğim için mutluyum. Konuklarımdan da saklamıyorum, soranlara internet sitesini söylüyorum. Herkes baklava fiyatları noktasına takılıyor. “Bu lezzet, bu fiyata… Harika” benzeri yorumlar geliyor. Sadece 1 tepsi baklava fiyatı bile rakamların ne kadar uygun olduğunu ortaya koyuyor. Galiba ben bu muazzam lezzetin müptelası oldum. Artık yazımı bitiyorum çünkü bir Türk kahvesi yaparak kalan son porsiyon saray sarması baklavamı afiyetle yiyeceğim. “Bu lezzete karşı koymak çok zor” demiş miydim?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.