İyi Baklavacıların Neden Gaziantep Dışında Şubesi Yok?

13 Mart 2019
İyi Baklavacıların Neden Gaziantep Dışında Şubesi Yok?

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden biri olan baklava çeşitleri muazzam lezzetini özel tarifinden alıyor. En taze ve en doğal malzemeler ile yapıldığında baklava çok daha leziz bir form kazanıyor. Antep’te baklava yapımı nesilden nesle aktarılan bir öğretiye dönüşmüş durumda. Aslında baklava yufkasından da kendini belli eder. Çok ince açılmış yufkadan yapılan bu lezzet Antep’te çocukluktan itibaren öğrenilmeye başlanıyor. Bu bölgede çocuklar baklava yapılışı hakkında her türlü bilgiye sahip oluyor. Hatta özel olarak çocukların baklava ustası olarak yetiştirildiğini belirtebiliriz.

En iyi ustaların yanına çırak olarak verilen çocuklar baklava şerbeti tarifi ve baklava yapımı hakkında tüm incelikleri ustasından öğreniyor. İyi baklava ustalarının geçmişine baktığınızda büyük bölümünün baklava yapımını çocukluk döneminde öğrendiklerini görebilirsiniz. Çünkü Antep’te baklava çeşitleri yapımı başlı başına yöreye has bir kültüre dönüşmüş durumda! Baklava yufkasının açılması, harç malzemesinin hazırlanması ve baklava şerbeti yapılışı gibi her bir aşamada ustalaşan çocuklar büyüdüklerinde bu eşsiz lezzeti meslek olarak yapmaya başlıyor.

Antep’te Geleneksel Baklava Lezzeti ve Tarifi Korunuyor

Baklava ile ilgili hemen herkesin aklına takılan sorulardan biri de en iyi baklavacıların neden Antep dışında şube açmadıkları oluyor. Aslında bu sorunun yanıtı Antep’te geleneksel baklava tarifinin ve lezzetinin korunmaya çalışılmasıdır. Antep dışında şube açıldığında bu şubede farklı bölgelerde yetişmiş olan baklava ustalarının çalışması gerekebiliyor. Ancak Antep’te en iyi baklavacılar bu muazzam lezzetin değişmesini, baklava tarifi üzerinde küçük de olsa bir değişiklik yapılmasını istemiyor. Ayrıca baklavanın Antep’e özgü bir lezzet olarak kalmasını ve yaşatılmasını da istiyorlar.

Eğer yeteneğiniz varsa ve yeterince emek verirseniz çok iyi baklava yapabilirsiniz. Fakat Antep’te baklava ustalarının bu işi çocukluk döneminde öğrendiklerini unutmamalısınız. Dolayısıyla ne kadar iyi bir baklava ustası olursanız olun, Antepli baklava ustalarının her daim bir adım gerisinde kalırsınız. Antep’te baklava ustaları da bu durumun farkında. Dolayısıyla farklı şehirlerde şube açarak kendi isimlerinin farklı ustalar tarafından yapılan baklavalar ile anılmasını istemiyorlar. Çünkü gerçek baklava lezzetini Antep dışında bulmak çok zor! Peki, farklı şehirlerde yaşayanlar bu lezzetten mahrum mu kalacak? Gerçek Antep baklava çeşitleri yemenin keyfini yaşamak için mutlaka Antep’e gitmek mi gerekiyor? Şayet internet kullanabiliyorsanız elbette hayır!

Antep Baklavası İnternetten Alınır

İnternetten online olarak sipariş vererek en leziz Antep baklavalarına kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Üstelik yorulmanıza gerek kalmadan bu harika lezzet kapınıza kadar geliyor. Şaşı Gurme baklava çeşitleri Antepli en iyi baklava ustaları tarafından hazırlanıyor. Özenle hazırlanan ve en doğal, en taze malzemelerle yapılan baklava şerbeti ile de damaklarda muazzam bir tat bırakıyor. Sevdiklerinizi ziyaret ederken de götürebileceğiniz baklava çeşitleri sadece damaklara değil göze de hitap ediyor. İştah açan duruşu ve bol harç malzemesi ile beğeni toplayan Şaşı Gurme baklavalarının tadına bir kez bakan bir daha vazgeçemiyor.

Artık geleneksel Antep baklavası ile damaklarınızda harika bir lezzet şöleni yaratmak için mutlaka Antep’e gitmenize gerek yok. Bu muazzam lezzetlere göz atarak tepsi baklava siparişi de verebilirsiniz. Bayramlar gibi özel günlerde de Antep baklavası mutfağınızın yıldızı olacak. Dilediğiniz zaman tüketebileceğiniz Antep tatlıları arasında yer alan bu lezzetten hem kendinizi hem de ailenizi sakın mahrum bırakmayın! Siparişini verin, kapınıza gelsin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.