Baklavanın İyisi Nasıl Anlaşılır?

05 Mart 2019
Baklavanın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Aslında herkes baklava yapımı ne kadar zordur, bilir. Bu eşsiz lezzeti yakalamak gerçekten kolay olmasa gerek. Peki, baklavanın iyisi nasıl anlaşılır, biliyor musunuz? Kaliteli malzemeler kullanılarak hazırlanan ve iyi bir baklava ustası tarafından yapılan baklava her haliyle kendini belli eder.

Ağzınıza alıp ısırdığınızda bir eşsiz lezzeti tatmanız gerekiyor. Şayet çatalı batırdığınızda bu lezzeti almıyorsanız tükettiğiniz baklavanın kalitesinden endişe edin! Aynı zamanda rengiyle de baklava çeşitleri kalitesini belli eder. Renginin parlak olması çok önemli bir unsur. Bununla birlikte altın sarısına yakın bir renge sahip olması gerekiyor. Bu rengi kazandıran baklava yapımı esnasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve doğallığıdır. Taze, kaliteli ve doğal malzemeler kullanılarak yapılan bir baklava hem altın sarısına yakın bir renge sahip olur, hem de bir o kadar parlak ve iştah açıcı görünür.

İyi Baklava Diri Görünür ve İştah Kabartır!

İyi bir baklavaya baktığınızda yeme isteği yaratmaması ne mümkün. İyi baklava diri ve iştah kabartan bir görünüşe sahip olur. Bir anlamda vitrinde duruşuyla hatta fotoğrafıyla dahi kendini belli eder. İyi baklavanın şerbeti de önemli bir kıstas! Şerbetinin kıvamının iyi, tadının da kararında olması gerekiyor. İdeal kıvamın yakalanması baklava yapımı esnasında şerbetin kolayca çekilmesini sağlar. Kıvamının olması gerekenden daha açık ya da daha koyu olması baklavanın şerbeti çekmesini zorlaştırır. Bu da lezzetine nahoş bir yansıma yapar.

Baklavanın kokusu da önemli bir diğer kriter. Baklavayı kokladığınızda ya da tüketirken kesinlikle burnunuza tereyağı kokusunun gelmesi gerekiyor. Yağ kokusu almıyorsanız baklava şerbeti kalitesizdir ya da baklava yapımında kullanılan tereyağı kalitesi düşüktür. Farklı yağ çeşitleri de kullanılmış olabilir. Bu yüzden iyi bir baklavanın tereyağı kokusuna sahip olması güvenle tüketilmesi bakımından çok önemli bir husustur. Koku demişken, baklava yapılışı sırasında harç malzemesi olarak bol miktarda fıstık ya da ceviz kullanılmış olması da gerekiyor. Bu cevizin ya da fıstığın kokusunu hafif şekilde almanız, iyi bir baklava tükettiğiniz anlamına gelir. Taze harç malzemeleri kullanılmışsa bu kokuyu rahatlıkla alabilirsiniz.

İyi Baklava Boğazda Yanma Hissi Yapmaz!

Geldik en önemli kritere… İyi baklava ne boğazda ne de midede asla yanma hissi yapmaz. Tabi şayet midenizde ya da boğazınızda bir sağlık sorunu yoksa… Baklavayı ağzınıza alıp çiğnemeye başladığınızda boğazınızda hafif de olsa bir yanma hissinin oluşmaması gerekiyor. Tükettikten bir süre sonrasında da midede yanma hissi yapmaması lazım. İyi baklava ne boğaza ne de mideye zarar vermez. Aşırı tüketilmesi durumunda elbette bu kaide geçersiz kalıyor. Fakat ideal oranda tüketilmesi durumunda bu tür sorunlar yaşanmaz.

Ayrıca iyi baklavanın üzeri nar gibi kızarmış olmalıdır. Tepside boşalan yerlerinde çok fazla şerbet birikmemelidir. Eğer birikiyorsa baklava şerbeti kıvamı yakalanamamış ya da ağır çekmesi için fazla şerbet konmuş demektir. Elbette bu unsur baklavanın kalitesini düşürür. Piyasada çok fazla sayıda hileli baklava tarifi ile yapılmış mamul bulunuyor. Sağlıksız malzemelerle hazırlanan bu ürünlerden uzak durmanın yolu ise baklava siparişi için Şaşı Gurme gibi güvenilir adresleri tercih etmek! Koruyucu ya da katkı maddesi bile kullanmadan baklava yapan Şaşır Gurme’den sakın şaşmayın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.